Pet nasvetov za varnejše skladišče: Kako upravljati z "najbolj nevarnim strojem" na delovnem mestu
Skladišče je eno najbolj nagnjenih okolij za nesreče, viličar pa je eden najnevarnejših strojev. Nesreče z viličarji so vzrok za veliko število smrtnih žrtev in poškodb, ki spremenijo življenja, na delovnem mestu v Združenem kraljestvu. Vendar pa je z ustreznimi previdnostnimi ukrepi mogoče izboljšati varnost in hkrati skladišče narediti učinkovitejše delovno mesto.
Vsak dan se po vsej Veliki Britaniji odda na tisoče spletnih naročil – vse od pohištva in hrane do oblačil in elektronike. Vendar ima večina izdelkov eno skupno stvar: preden pridejo do stranke, gredo skozi skladišče in jih obdela skladiščno osebje.

Varnost v središču
V našem 54.000 kvadratnih metrih velikem osrednjem skladišču vsak dan dela več kot 100 zaposlenih, ki sprejemajo, pakirajo, zavijajo in odpošiljajo na tisoče paketov iz več kot 15.000 izdelkov.

Osebna zavezanost varnosti
Fredrik Emilsson je na lastni koži izkusil tragedijo, ki jo lahko prinese nesreča na delovnem mestu. Oktobra lani je njegov sin umrl po nesreči na kmetiji. Seveda je to prineslo neizmerno žalost, a hkrati poglobilo njegovo razumevanje, kako pomembna je varnost.
»Čeprav sem vedno dajal prednost varnosti, je izguba sina Casperja dala tej temi povsem nov pomen. Gre za preprečevanje nesreč, preden se zgodijo – ne glede na delovno mesto,« pojasnjuje.
Fredrik je prej redno govoril o varnosti, zdaj pa se o tem pogovarja še pogosteje – in na bolj smiseln način. Kljub srce parajoči izgubi je odločen najti smisel v pomoči drugim, tudi s sodelovanjem v dobrodelni organizaciji, ki spodbuja darovanje organov.
Vključevanje vseh zaposlenih
Fredrik Emilsson nemoteno delovanje strojev na svojem delovnem mestu, skupaj z majhnim številom nesreč, pripisuje skrbnim varnostnim prizadevanjem, ki vključujejo vse zaposlene.

Ena od izboljšav, uvedenih v zadnjih letih, je bila zagotovitev, da pošiljke iz Azije, kjer koli je to mogoče, prispejo na paletah in ne na ohlapno pakirane v zabojnikih.
»Nabiranje na ohlapno je za telo težko in to želimo čim bolj zmanjšati,« pravi Fredrik Emilsson.
Kako so v podjetju AJ Produkter ukrotili viličarja
V vsakem skladišču je viličar verjetno najpomembnejše orodje – a tudi eno najnevarnejših. Po vsej Veliki Britaniji so nesreče, povezane z viličarji, še vedno glavni vzrok poškodb na delovnem mestu.

»Viličarjem smo dodali tudi luči, ki svetijo na tla pred njimi,« pojasnjuje vodja skladišča Fredrik Emilsson, »da lahko sodelavci opazijo približevanje vozila, zlasti na križiščih.«
Fredrik in njegovi kolegi nadzorniki se redno umaknejo od svojih miz in preživijo nekaj časa na tleh skladišča. Vidnost in vključenost jim pomagata zgodaj odkriti morebitna tveganja in neposredno podpreti ekipo.
Fredrikovih 5 nasvetov za varnejše skladišče
- Bodite proaktivni, ne reaktivni
"Delovati morate preventivno – ne le odzvati se, ko gre kaj narobe. Če na primer preurejate ali obnavljate svoje skladišče, opravite ustrezno oceno tveganja in odpravite morebitne nevarnosti, preden postanejo težave." - Delite, ne delite, poročila o incidentih
»Incidentov ne bi smeli pometati pod preprogo. Če se kaj zgodi, morajo vsi vedeti za to, da lahko preprečimo, da se to ponovi. Zato imamo mesečne sestanke s celotno ekipo – več kot 100 ljudmi –, da se isto sporočilo deli jasno in dosledno.« - Vključite svojo ekipo
»Zaposleni morajo biti prepričani, da bodo njihove skrbi upoštevane, zlasti kar zadeva varnost. Zato z mojimi nadrejenimi preživimo veliko časa v skladišču.« - Ohranite čistočo – zaradi varnosti
»Čiščenje ni samo videz. Imamo predano osebje, ki se s čiščenjem ukvarja s polnim delovnim časom, saj lahko ohlapne palete ali ostanki lesa predstavljajo resnično nevarnost, če jih pustite ležati naokoli.« - Skrbite za svoje telo – in pravilno dvigujte bremena
»Delo v skladišču je fizično zahtevno. Nekateri ljudje domnevajo, da nadomešča redno vadbo, vendar vaše telo še vedno potrebuje nego, da bi zdržalo dlje časa. Ko smo širili skladišče, smo za vse zaposlene zgradili tudi wellness center z radodarnim odpiralnim časom, da bi spodbudili dolgoročno zdravje.«